Please Wait, Loading Content...

Üç Adımda İskelet Sisteminizi Güçlendirin

Günümüzde sağlıklı yaşam bilinci yavaş yavaş artsa da, olası hastalıklar için önleyici adımlar atmıyor; ancak başımıza geldiğinde tedavi etmeye yöneliyoruz. Bu durum ise kas ve iskelet sistemiyle ilgili hastalıkların oranının günbegün artmasına neden oluyor. Ne kadar sağlıklı bir yaşam sürdüğünüz üzerine hiç düşündünüz mü? Muhtemelen evle iş arasında mekik dokuyor, hazır yiyeceklerle öğün geçiştiriyor ve spor yapmak adına kendinize vakit dahi ayıramıyorsunuz. Aslında birçok kişi sizinle aynı günü yaşayıp, aynı kaderi paylaşıyor ve kimse bu gidişatın sonucuyla yüz yüze gelmeden durumun ciddiyetini kavrayamıyor.

İnsan bedeni yapısal olarak bir binayı andırıyor ve kas – iskelet sisteminde oluşan herhangi bir bozukluk binanın yavaş yavaş çökmesine zemin hazırlıyor. Kıkırdak, eklem, bağ dokuları ve kemikten oluşan kas ve iskelet sisteminin zayıf düşmesi durumunda romatoid artrit, skolyoz, ankilozan spondilit ve kas erimesi gibi rahatsızlıklar baş gösteriyor. Bu tür hastalıklar ise bireyin hareket kabiliyetini kısıtlayarak yaşam kalitesini olumsuz yönde etkiliyor ve buna bağlı olarak da kişinin sosyal yaşamı sekteye uğrarken, psikolojik sıkıntıları da tetikliyor.

Sağlıklı bir yaşam sürmek için iyi bir psikolojide olmayı beklerken, hem fizyolojik hem de psikolojik sağlığınızdan olduğunuzu hiç fark ettiniz mi?

Yoğun çalışma şartları ve hayatımızın her alanına giren teknoloji, bugün kas ve iskelet sistemimizde sakatlıklara yol açan en büyük etkenler denebilir. Sürekli bilgisayar başında oturmak ve bedeni hareketsizliğe alıştırmak omur yapımızı değiştirip, kas sistemimizi zayıflatıyor. İleride hayatınızı olumsuz yönde etkileyecek bir rahatsızlığın sancılarını çekmemek için önlem almanız şart.

Kas ve iskelet sistemini güçlendirmenin birinci yolu, iyi bir beslenme alışkanlığından geçiyor. Günlük vitamin ve besin ihtiyacınızı karşılayacak “doğal” gıdaları tüketmeniz ve hastalıklara zemin hazırlayan hazır gıdaları hayatınızdan çıkarmanız gerekiyor. Bu alışkanlığı hayat tarzı haline getirmek ise, iskelet ve kas sistemini güçlendirmenin ikinci koşulunu; yani kiloyu dengede tutmayı beraberinde getiriyor. İdeal kiloyu aşmak, eklemlere fazla yük binmesine, dolayısıyla eklem ve kas yapısının bozulmasına neden oluyor.

Hareketli bir yaşama iki elle tutunmaksa, iskelet ve kas sistemini güçlü tutmak için gerekli olan üçüncü yol. Gün içinde 20 dakika spor ya da egzersiz hareketleri yapmak kasları güçlendirip, düzgün bir postüre sahip olmanıza olanak tanıyor. Aynı zamanda yağ-kas oranınızı dengeleyerek aşırı kilo problemi çekmenizin de önüne geçiyor.

Ne kadar meşgul olursanız olun, bugün kendinize ayıracağınız zamanın, yarının meyveleri olacağını unutmayın! Doğru beslenerek, ideal kiloda kalarak ve egzersiz yaparak duruş bozukluklarının önüne geçebilir, kas sisteminizi güçlendirebilirsiniz.

Categories