Please Wait, Loading Content...

Kemik Erimesine Bitkisel Tedavi

Kemik erimesinden bahsedilirken, genetik bir rahatsızlık olduğu, hormon dengesizliğinin osteoporozu tetiklediği, özellikle sigaranın çok zararlı olduğu söyleniyor. Bitkisel çözüm arayanlara ise magnezyum, kalsiyum bakımından zengin besinler öneriliyor; aralarında çorba tarifi bile var. Siz ne dersiniz, dokusunu kaybetmeye, bozulmaya başlamış iskelet sisteminizi düzeltmek için içtiğiniz çorbalar ne kadar sürede, ne ölçüde etki eder?

Kemik erimesiyle mücadele aslında çocuk yaşta başlıyor ve bir ömür boyu devam ediyor. Kalsiyum bakımından zengin gıdalar çocuk yaştayken daha çok tüketiliyor, bu tutum kemik gelişimi için olumlu katkı yapıyor ve sağlam, güçlü ve kemik doku bakımından zengin, yani kalın kemikler oluşumuna yol açıyor.

ABD’de yapılmış ve 30 yıl süren araştırmalarda görülmüş ki; yetişkin insan her sene ortalama olarak 230 g. kas kaybediyor. Kas kaybı ve kemik erimesi arasındaki korelasyonu tespit eden uzmanlar, kas kaybeden insanlarda kemik erimesinin çok daha hızlı geliştiğini görmüşler. Yani bu durumda kemik erimesinin önüne geçebilmek için en önemli tedbirin; kas miktarını arttırmak ve kayıpların önüne geçmek olduğu bu araştırmalar sonucu görülmüş.

Kas Kaybı ve Kemik Erimesi

Kas kaybı neden kemik erimesini hızlandırıyor, ya da tersinden soracak olursak, kas miktarını arttırmak nasıl oluyor da kemik erimesini durduruyor?

Egzersiz yapmak, özellikle ağırlık kaldırarak kas miktarını arttırmak çok faydalı, kaslar yerine konup çoğaldıkça kemik dokunun etrafını sarıyor ve iskelet sisteminize destek oluyor. Her sene 230 gram kas kaybediyordunuz ya, bütün yükü iskelet sisteminiz tek başına taşımaya çalışıyordu ve vücudunuzda çeşitli sonuçlara sebep oluyordu, mesela bel ağrısı, sırt ağrısı, boyun ağrısı çekiyorsunuz ve bunun sebebi kas kaybediyor oluşunuz.

Yapılan egzersiz mutlaka kas miktarını arttırmalı, yani ağırlık kaldırmalısınız. Araştırmalar göstermiş ki; ağırlık egzersiziyle desteklenmeyen kardiyo çalışmaları, kas kaybına neden oluyor. Yani tek başına yürüyüş, yüzme, koşu kas kaybetmenizi engelleyemiyor. Mutlaka ağırlık kaldırma egzersizi yapmalısınız.

Bunun yanında siz ağırlık kaldırmalı egzersiz yapmaya başladıkça, iskeletinizde harika bir şey oluyor ve kemikleriniz kalsiyum tutmaya başlıyor, yani kemik erimesini geri çeviriyorsunuz.

Ağırlık kaldırmak gözünüzü korkutmasın SuperSlow Zone un üstünde uzun yıllar çalışılmış, kişiye özel bir programı var ve sadece haftada 2 defa 20 dakikalık bir program uyguluyor. Deneme randevusu ise ücretsiz.

Categories