Please Wait, Loading Content...

Osteoporoz Tedavisi ve Sakınma Yolları

Osteoporoz, kadınları çok ilgilendiren, çok tanıdık gelen bir terim. Hemen tüm kadınlar menopoz sonrası kemik erimesinin başlayacağını, ilave yeni ilaçların içilmesi gerektiğini kabul etmiş durumda. Söz konusu hastalık kemik dokunun zarar görmesi, kemik dokunun kaybedilmesi olunca aslında durum oldukça ciddi. Ne de olsa vücudunuzu ayakta tutan, yapabildiğiniz her şeyi yapabilmenizi sağlayan, sizi siz yapan anahtar, adı üstünde iskelet sistemi ve iskeletimizin zarar görmeye, zayıflamaya başlaması da hayatımızı çok etkileyecek elbette ki.

Bu kadar önemli olan temel yapımızın zarar görmesini neden bu kadar normalleştirmişiz, yaygın olması, bir çoğumuzda görülmesi bu hastalıktan korkmamızı engelliyor sanki.. Oysa iskelet sisteminin sağlıklı olması yaşam kalitemizi direk etkiliyor, çok insanda görülmesi, özellikle kadınlarda çok yaygın olması bu hastalığın ciddiyetini azaltmıyor.

Osteoporoz deyince bildiğimiz tedavi, kemik dokuyu takviye edecek mineral bakımından zengin ilaçlar, besinler. Çocukluk döneminde, heniz fiziksel gelişimimizi tamamlamamışken,  iyi beslenmek, elbette kemik gelişimimiz için çok önemli, sağlıklı ve güçlü kemiklerin anahtarı. Ancak sonraki yıllarda başka önlemler almamız gerekiyor ki, aslında bu basit önlemler hastalığın yaşam kalitemize ve sağlığımıza getirdiği olumsuz etkilerin karşısında adeta hiçbir şey.

Düşünsenize biri size şunu dese hoş olmaz mıydı; ‘haftada 2 gününü toplam 40 dakikanı egzersiz yapmaya ayıracaksın ve kemik erimesi, osteoporoz şikayeti çekmeyeceksin, yaşlılığında kendi başına yaşayabilecek, başkasının yardımına ihtiyaç duymayacaksın, sağlıklı ve dik bir vücudun olacak, düşüp kalça kemiğimi kırarım endişesi yaşamayacaksın, bel ağrısı, sırt ve boyun ağrısı çekmeyeceksin’  Yapar mıydınız? Yani sağlıklı bir yaşam için haftada 2 defa 20 dakika ayırır mıydınız diye sorsak herhalde herkes evet der, ne de olsa haftada 2 defa 20 dakika ve yaşam boyu sağlık.

Peki bu 40 dakikalık egzersiz size ne sağlayacak onu bilmenin de önemi var; kaslarınız çoğalacak. Kas yoğunluğunuz arttıkça omurganıza binen yük azalacak, kemiklerinizi destekleyen güçlü kaslarınız olacak, vücudunuz dik duracak, gençleşecek veya hep genç kalacak, kaslarınız artınca inceleceksiniz, ideal kiloda kalmanız çok kolaylaşacak. Sağlıklı olacaksınız, genç kalacaksınız, ince olacaksınız. kemik erimesi diye bir şikayeti olmayan özel insanlardan olacaksınız. Buna değer biçebilir misiniz? Ücretsiz bir randevuya ne dersiniz? Size en yakın SuperSlow Zone salonunu arayıp bir adım atın.

Categories