Please Wait, Loading Content...

Egzersiz ile Obeziteye Dur Deyin!

Çevresel faktörler, hareketsizlik ve yanlış beslenme gibi nedenlerin yanı sıra, genetik ve psikojik nedenlerin de sebep olduğu obezite, günümüzün en yaygın hastalıkları arasında yer alıyor. Özellikle çocuk yaşta başlayan ve önüne geçilemeyen obezite sorunu, bireyin ileri yaşlarda yaşam kalitesini olumsuz yönde etkiliyor ve psikolojik sorunlara zemin hazırlıyor. Aşırı yağlanmayla birlikte başlayan bu hastalık, kalp-damar, hipertansiyon, diyabet ve kolesterol gibi hastalıkları da beraberinde getiriyor. Yaş ilerledikçe kilo vermenin zorlaşması, iradesizlik, başarısız olma korkusu ve ertelemek gibi durumlar da obezite hastlarının zayıflamasının önüne geçen nedenler arasında.

Aslında birçok obezite hastasının gözünde büyüttüğü kilo verme aşaması üç önemli faktöre bağlı gelişiyor. Sabır, beslenme düzeni ve egzersiz bir araya geldiğinde güçlü bir voltran oluşturarak kişinin yıllarca hayal ettiği bedene kavuşmasını sağlıyor. Bunlardan en önemlisi olan egzersiz, kilo vermekten ziyade forma girmek amacıyla, düzenli olarak yapıldığında yaklaşık 2 yıl içinde büyük değişimler yaratıyor. Ancak beslenme düzeni ve sabrın da, egzersiz ile sinerji içinde çalıştığını unutmamak lazım!

İçinizdeki esas size, hak ettiğiniz bedene ulaşmak için iradeyi kendinize verilmiş bir söz, sporu ise bir yaşam biçimi olarak kabul etmelisiniz. Bundan 2 yıl sonrasına odaklanarak zorlu labirentten gitmeli ve kendinize verdiğiniz sözü hergün hatırlayarak yola koyulmalısınız. Haftada en az 2 gün, kendinizi yormayacak şekilde bir uzman eşliğinde egzersiz yaparak yeni yaşamınıza başlamalı ve bedeniniz bu tempoya alıştıkça egzersizin sıklığını artırarak devam etmelisiniz. Egzersiz programlarının yanı sıra, günlük hayatınızı hareketli hale getirecek her türlü fiziksel aktiviteyi yerine getirmeli, üşenmemeli ve ertelememelisiniz!

Egzersiz yaparken dikkat etmeniz gereken diğer bir husus ise, vücudunuzu taşıyan eklemleri ve kasları zorlamamak. Özellikle bacak, kalça ve omurga gibi kas gruplarına aşırı yük bindirmemeye dikkat etmeli ve bir uzman kontrolünde egzersiz teknikleri geliştirmelisiniz. Kas kuvvetlendirme ve sağlıklı yaşamı hayata geçirme konusunda uzman olan SuperSlow’dan bir deneme randevusu talep edebilir ve hem sağlığınız, hem de izlemeniz gereken yol açısından destek alabilirsiniz. Unutmayın, bedeniniz ve zihniniz en değerli hazineniz!

Categories