Yaşlanmanın Önüne Geçin

Home » Blog » Yaşlanmanın Önüne Geçin
aging

Yaşlanmak her ne kadar uzun bir ömrün simgesi olsa da, aslında “sağlıklı yaşlılık” diye bir kavram olduğunun da altını çizmemiz gerek. Yoğun yaşam şartları, sağlıksız gıdalar, stres, üzüntü ve hareketsizlik gibi unsurlar ise biyolojik yaşlanmayı hızlandırarak, hem bedeni hem de ruh sağlığını olumsuz yönde etkiliyor. Günbegün doğallığını yitiren bu yaşam tarzı bizi etkilediği gibi, kronik rahatsızlıklara yol açıyor ve yine beraberinde sağlıksız bir nesli beraberinde getiriyor.

Kalp atışında yavaşlama, dolaşım fonksiyonlarının işlevini yerine getirmemesi, solunumun azalması, kanserin hızla yayılması, kas kuvvetinin ve hareket kabiliyetinin azalması, osteoropoz ve cinsel aktivitenin azalması gibi durumlar yaşlılığın en belirgin özellikleri. Kimileri bu belirtiler ile 50’li yaşlarında karşılaşırken, kimileriyse olağan yaşlarında karşı karşıya gelebiliyor. Bunun en büyük sebebi ise bireylerin fiziksel olarak yaşlanmayı geciktirmek üzere önlem almaması.

Peki yaşlılığı nasıl erteleyebilir, daha sağlıklı bir yaşama nasıl sahip olabiliriz? Bu sorunun cevabının başında ise “egzersiz” geliyor. Egzersiz yapmanın kalp ve solunum sistemi, kalp basıncı ve bazal metabolizma gibi hayati önem taşıyan unsurların üzerinde olumlu etkileri olduğu gibi, yeme isteğini azaltması, uyku düzeni oluşturması ve mental sağlığı pozitif etkilemesi gibi gözle görülebilir ve hissedilebilir etkileri de oluyor. Bugün birçok kadının en büyük sorunlarından biri olan osteoropozu; yani kemik erimesini egzersiz desteğiyle durdurmak ve özellikle üçüncü yaş grubunda yer alan erkeklerin sıkça karşlaştığı prostat kanserinin önüne geçmek de mümkün.

Egzersiz tekniklerini uygulamaya ne kadar erken yaşta başlanırsa, etkileri de o kadar uzun bir döneme yayılıyor ve kronik rahatsızlıkların oluşumunu engelliyor. Ancak bu cümle sizi korkutmasın, yaşınız kaç olursa olsun yapacağınız her egzersiz hareketi bedeninize ve zihninize anında etki edererek hissedilebilir sonuçlar yaratıyor. Hafta boyunca yalnızca 2 ya da 3 gün, günde yarım saatinizi egzersize harcamanız vücudunuzu toparlamanızı, fit görünmenizi, mental olarak iyi hissetmenizi, daha rahat nefes alıp-verebilmenizi ve hareket kabiliyetinizi arttırmanızı sağlıyor.

Her şeyin fazlasının zararı olabileceği gibi, egzersiz hareketlerini de gereğinden fazla yapmanız olumsuz etkiler doğurabiliyor. Daha çabuk yorulmanız, kalp atışlarındaki düzensizlik, tansiyon ve yaşlılık bunardan sadece birkaçı. Egzersize bir gün boyunca ayırdığınız 2-3 saat, 20’şer dakikadan oluşan 2-3 güünlük egzersize nazaran maksimum faydayı aşarak sizi gereğinden fazla yoruyor ve gerek cildinizi, gerekse sağlığınızı bozabiliyor. Haftada sadece 20’şer dakikadan oluşan 2 seans ve etkili egzersiz aletleri ile bugün birçok bireyi sağlıklı yaşama adım atması adına teşvik eden SuperSlow, size özel egzersiz programları hazırlıyor ve eğitmenlerin de desteğiyle bilinçli bir egzersiz yapmanızı sağlıyor. Yaşam kalitenizi artıracak 20 dakikalık egzersiz programları için size en yakın SuperSlow Zone merkezine başvurabilir ve yeni bir hayata merhaba diyebilirsiniz.

Comments are closed.

YER ALMIŞTIR
As Seen in
IACET SuperSlow Zone aşağıda belirtilen yayınlarda yer almıştır.
logos
-