Omurga Eğriliği Spor ile Önlenebilir Mi?

Home » Blog » Omurga Eğriliği Spor ile Önlenebilir Mi?
omurga eğriliği

Günümüzde değişen yaşam tarzı, yoğun iş temposu ve teknolojinin sağladığı kolaylıklar sağlığımız üzerinde çeşitli olumsuzluklar doğuruyor. Ulaşımımızı araçlarla sağlıyor, bütün gün oturma pozisyonunda olduğumuz işlerde çalışıyor ve yoğunluktan egzersiz yapmaya ayıracak 20 dakika bile bulamıyoruz. Bilgisayar karşısında geçirdiğimiz saatler, bizi duruş bozukluğuna itiyor ve bu da maalesef, skolyoz gibi ciddi sağlık sorunlarını beraberinde getiriyor.

Skolyoz, omurganın, sırt veya bel kısmında, yana doğru oluşan eğrilmeye verilen isimdir. Sebebi kalıtsal olabilmekle beraber, kalıtsal sebepten kaynaklanmayan bir eğrilik de olabilir. Skolyoz, başlıca 4 grupta toplanabilir: Konjenital skolyoz, nöromüsküler skolyoz, dejeneratif skolyoz, idiopatik skolyoz. Konjenital skolyoz, doğuştan gelen bir kemik sorunundan kaynaklanmaktayken, nöromüsküler skolyoz, serebral palsi gibi sinir sistemi hastalıklarına sahip insanlarda gözlenir. İdiopatik skolyozun ise tam olarak nedeni bilinmese de, kalıtsal olduğu düşünülmektedir. Dejeneratif skolyoz ise, geçirilen bir kaza, sakatlık, veya kemik erimesi gibi nedenlerle ortaya çıkmaktadır.

Duruş bozukluğu ve osteoporoz gibi nedenlerle ortaya çıkan skolyoz egzersiz yaparak önlenebilir. İskelet sistemi, kaslar tarafından destek görmediği zaman zayıf düşmekte, kırılma, eğrilme gibi deformasyonlar için adeta bir açık hedef haline gelmektedir. Güçlü, karın, bel ve sırt kaslarına sahip olmak, hem duruş bozukluğunu düzeltecek, hem de kemik erimesi ve kemik deformasyonunun önüne geçecektir. Bu sayede, dejenerasyondan kaynaklanan skolyoz engellenebilecektir.

Önemli bir sağlık sorunu olan skolyozun önüne geçmek için neler yapılabilir? Doğru beslenmek ve düzenli egzersiz yapmak, iskelet sistemi kaynaklı sorunlarınızı engelleyecektir. Ancak bu noktada, egzersiz yapmak kadar, doğru egzersizi yapmak da, bir o kadar önemlidir. Özellikle, osteoporoz, skolyoz gibi sağlık problemleriniz varsa, bilinçsizce yapılan spor, sağlık durumunuzu daha kötü bir hale getirebilir. Ani hızlanma, dönme gibi hareketlerin yapıldığı sporlar bu nedenle güvenli değildir. Kardio egzersizleri olan, koşu, yüzme gibi sporlar ise, doğru bir beslenme ile desteklenmediği takdirde kas kaybına yol açabilmektedir. Bu noktada, SuperSlow Zone tarafından tasarlanmış, her yaşa uygun egzersizler devreye girmektedir. Uzman eğitmenler ve gerekli durumlarda fizyoterapistler eşliğinde yapılacak egzersiz, hem sağlık sorunlarınızın önüne geçecek, hem de güzel bir vücuda sahip olmanıza olanak tanıyacaktır. Haftada 2 kez, sadece 20 dakikanızı ayırarak, sağlıklı ve güzel bir vücuda sahip olabilirsiniz!

Comments are closed.

YER ALMIŞTIR
As Seen in
IACET SuperSlow Zone aşağıda belirtilen yayınlarda yer almıştır.
logos
-