Neden Düzenli Spor Yapmalıyız?

Home » Blog » Neden Düzenli Spor Yapmalıyız?
20 dakika spor

Düzenli spor yapmanın sağladığı sayısız faydayı, sağlıklı yaşama gönül vermiş herkes az çok bilir. Ancak özellikle ülkemizde, sporun sadece fit görünmek amacıyla yapıldığı gibi yanlış bir algının var olduğu gerçeğini hatırlatmamız gerek. Evet, spor yapmak vücudu inceltir, sıkılaştırır ve formda tutar ama hepsi bundan ibaret değildir. Gelin tüm bu klişeleri bir kenara atalım ve günde en az 20 ya da 30 dakika spor yapmanın gerçek anlamda yarattığı değişimlere göz atalım.

Egzersiz ve spor yapmak her şeyden önce duygu durumunuzu ve ruh halinizi dengeye sokan bir etkiye sahiptir. Kendiniz için iyi bir aktivite yapmış olmanın verdiği huzur ve mutluluk sizi stresten uzaklaştırır ve hem enerjik, hem de özgüvenli hissetmeye başlarsınız. Bu rutini oturttuğunuz zaman  belli bir süre sonra gözle görülebilir geri bildirimler almaya başlar ve özgüveni yüksek bir birey haline gelirsiniz. Aynı orantıda kendinize olan özsaygınız ve çevrenize yaydığınız enerji de artmaya başlar.

Sportif faaliyetlerin zinde tuttuğu şey, ruh haliniz ve duygu durumlarınızdan ibaret değildir elbette. Sürekli aktif olan bir beden, aktif bir zihnin de habercisidir. Günde en az 20 dakika spor yaptığınız takdirde hafızanız kuvvetlenir, öğrenme yeteneğiniz gelişir, konsantrasyon gücünüz artar ve erken bunama ya da depresyon gibi rahatsızlıklara yakalanma riskiniz azalır. Bir süre sonra güncel hayatınızda, işinizde ve insan ilişkilerinizde kendinize dönüp baktığınızda, daha yaratıcı, üretken ve dinamik bir insanla karşılaşırsınız.

Düzenli sporun mental sağlığınızın yanı sıra, fiziksel ve bedensel sağlığınıza da katkıları çoktur. Hareketsiz yaşamdan sıyrılan bedeniniz esnekliğe ve aktifliğe alıştıkça sırt, bel ve boyun ağrılarınız azalır, kemikleri sağlamlaştırarak kemik erimesinin ve kas kaybının önüne geçer. Özellikle vitamin ve omega desteği ile beraber uyguladığınız egzersiz teknikleri, bağışıklık sisteminizin kuvvetlenmesine, yeme ve uyku düzeninizin düzelmesine zemin hazırlar ve cildinizde gözle görülebilen etkiler yaratarak hem biyolojik, hem de fiziksel anlamda yaşlanmanızı geciktirir.

Sporu ve egzersizi düzenli bir hale getirmenin en etkileyici yanı ise, sizin için bir amaç ve hedef oluşturmasıdır. Daha formda ve sağlıklı olmak, daha erken kalkmak, daha enerjik hissetmek ve yaşam kalitenizi daha çok arttırmak gibi ulaşılabilir amaçlar belirlemenize olanak tanıyan sporu, hemen şimdi bir hayat tarzı haline getirebilir ve günlük rutininize dahil edebilirsiniz. Düzenli ve sağlıklı bir yaşamın kapılarını, size en yakın SuperSlow Zone adresine gelerek aralayabilir ve  SuperSlow’un size özel olarak hazırlayacağı 20 dakikalık egzersiz programlarından faydalanabilirsiniz. Unutmayın, bir adım atmak, yolu yarılamaktır.

Comments are closed.

IACET SuperSlow Zone aşağıda belirtilen yayınlarda yer almıştır.
logos
-