Nasıl Bir Yaşlılık Hayal Ediyorsunuz?

Home » Blog » Nasıl Bir Yaşlılık Hayal Ediyorsunuz?
yaşlılıkta spor

Yaşlılığı gözünüzde bir canlandırın, çevrenizdeki yaşlı insanları düşünün;  onları, yürüyüşleri zorlaşmış, ekseriyetle diz ağrıları çekiyorken hatırlarsınız. Omurga eğrilikleri başlamış, kamburlaşma, skolyoz gibi sorunlar bir çoğumuzda, özellikle de kadınlarda daha sık ortaya çıkmış olur.

Böyle olmak zorunda değil, çok farklı bir yaşlılığınız olabilir!

Yaşlılık beraberinde bir sürü olumsuzluk getiriyor, mesela tek başınıza hareket edemiyorsunuz, bir yerden bir yere hiç yürümüyor ya da başkalarının yardımını arıyorsunuz. Yani yalnız kalmanız mümkün değil. Ancak günümüz insanı daha şimdiden, yani orta yaşlarının başında yalnızlaşmaya başlıyor.

Biz böyle olmadığını ve çocuklarınızla, torunlarınızla birlikteyken yaşlandığınızı hayal edelim; hangi yaşta olursanız olun, yalnız ya da değil, ihtiyaçlarımızı kendi başınıza gidermek en önemli lüksümüz olmasın istiyoruz. Yaşam telaşıyla harcadığımız onlarca yıldan sonra emeklilik yıllarımızda kimseye ihtiyaç duymadan hareket etmeye şükretmek bir yana, diğer yandan da dünya seyahatlerine rahatça çıkabilmek, torunlarla yakalamaca oynayabilmek ya da canımızın istediği maceralara atılmak için güçlü bir vücudumuz olsun istiyoruz.

Evet istiyoruz da, istemekle oluyor mu, bu iş piyango işi mi? Yoksa şimdi çok sık kullanılan deyimle, moralimizi yüksek tutarsak ya da hep gülümseyebilirsek fiziksel olarak da sağlıklı kalabilir miyiz? Gülümsemenin etkisi elbette tartışılmaz ancak, vücudumuzu sağlıklı tutmanın belli bir yolu var; o da egzersiz yapmak, üstelik doğru egzersiz olmalı, kas güçlendirme amaçlı ağırlık kaldırma egzersizi olmalı. Peki de günümüzde neredeyse güç harcamamızı gerektiren hiç bir iş yapmamız gerekmezken, nasıl oluyor da kaslar bu kadar önemli?

Güçlü kaslar kurtarıcımız!

Güçlü kaslar omurgamızı koruyor, yerçekiminin kemiklerimize ve iskelet sistemimize yaptığı baskıyı azaltıyor, vücudumuzu dik tutuyor, kamburlaşmaktan bizi koruyor, diz, bel, sırt ağrılarına çare oluyor.

Güçlü kaslar, osteoporoz, yani kemik erimesini de durduruyor, kas miktarının artmasıyla kalsiyum depolarını tazeleyen iskelet sistemimiz çok daha güçlü kalıyor.

Hareketlerimizi yavaşlatan etkenlerden biri de aşırı kilo ve özellikle kadınlarda, menopoz sonrası kilo tutma artıyor. Kilo artışının en büyük sebebi kullanmadığımız kaslarımızı kaybetmemiz ve bunun sonucunda bazal metabolizmamızın yavaşlaması olarak gösteriliyor. Kas kaybının miktarı yetişkin bir insanda senede 230 gram olarak ölçülmüş. 10 senede 2.3, 30 senede 7 kilo kas kaybı demek bu! Kaybolan bu kadar kasın yerini kat kat fazlasıyla yağ dokusu alıyor ve işte size obezite diye yeni bir sorun.

Hayal ettiğiniz yaşlılık, bizim hayalimizdeki gibiyse sizi Süper Slow Zone şubelerine bekliyoruz. İleri yaşlarınızda torunlarınızla koşturduğunuz, çıkacağınız Avrupa turu için gün saydığınız, sahil kasabalarında, deniz kenarlarında uzun yürüyüşler yaptığınız, hep gülümsediğiniz bir yaşamı hem sizin hem de hepimiz için dileriz.

Deneme randevunuzu alın ve haftada 20 dakika ile neler yapabileceğinizi görün.

Comments are closed.

IACET SuperSlow Zone aşağıda belirtilen yayınlarda yer almıştır.
logos
-