Modern Yaşamın Vazgeçilmezleri : Bel, Boyun ve Sırt Ağrıları

Home » Blog » Modern Yaşamın Vazgeçilmezleri : Bel, Boyun ve Sırt Ağrıları
bel ağrısı

Yoğun çalışıyorsunuz; sabahları erkenden kalkıyor, kahvaltı bile etmeden kendinizi trafiğin kollarına bırakıyorsunuz. Kiminiz arabada güne hazırlanmaya devam ediyor, traş oluyor, makyaj yapıyor, işlerini organize etmeye çalışıyor. Büyükşehirlerde, masa başı işlerde çalışan sayısı çok daha fazla, masa başında bilgisayar ekranlarına gömülmüş şekilde geçen uzun bir günün ardından evinize dönüyorsunuz. Hepimiz faturaları ödeyebilmek için bu düzene uyuyoruz ancak sağlığımız da giderek bozulmaya başlıyor.

Kaslarda ağrı ve gerginlik, uyku düzensizliği, yorgunluk, halsizlik, sabah tutukluğundan şikâyet eden insan sayısı her geçen gün artıyor. Ağrı kesicilerin faydası ise çok tartışılır, hatta çoğu durumda ağrılarınızı kesemediğine göre faydası bile tartışılır. Araştırmalar gösteriyor ki, 25-55 yaş aralığındaki insanlarda bu tür ağrı, kasılma ve uyku düzensizliği çok yaygın, yani aktif olarak çalıştığımız yıllarda diğer bir yandan ağrılarla mücadele ediyoruz. Bu yaş aralığındaki insanlarda, en çok da kadınlarda görülen bu tür boyun, bel, sırt ağrıları ve uyku sorunları, ekonomik düzey ve eğitim seviyesinin artmasıyla da daha yaygın görülüyor.

Ağrılar yaşam kalitesini de çok düşürüyor. Sabahları yorgun kalkmak, omurga ağrıları ve kaslarda gerginlik yaşamak, yüzümüzü asıyor, verimimizi düşürüyor ve hatta sosyal ilişkilerimize bile olumsuz etki ediyor. Vücudumuz mucizevi bir yaşam formu ve bir sorun varsa ağrı sinyaliyle bizi uyarıyor. Vücudu ilaçlarla uyuşturmak yerine ağrının nedenini bulup üstüne gitmeli, yaşam ve çalışma şeklimizi değiştirmek mümkün olmadığına göre başka çözüm yolları aramalıyız.

Aslında bu durumdan kurtulmak için uzman olmak şart değil, tüm veriler ortada; gene de uzmanların görüşlerine baktığımızda bu ağrı şikâyetlerinden kurtulmanın anahtarının egzersiz yapmaktan geçtiğine dikkat çektiklerini görüyoruz. Peki zaten ağrılar çektiğiniz halde yaptığınız egzersiz teknikleri kaslarınızda, boynunuzda, sırtınızda nasıl işe yarıyor da ağrılarınızdan kurtuluyorsunuz? Bel ağrısından kurtulmak için masaj yaptırmak herkes tarafından bilinen bir çözüm ama spor yapmanın işe yarayacağı ilk bakışta aklımıza gelmeyebilir. Oysa ki egzersiz, ağrılardan kurtulmanın temel anahtarı!

Fibromiyalji teşhisi konmuş olsa bile doktorunuzun önereceği tedavinin içerisinde de egzersiz yapma şartı var. Aslında ağrılarınızdan kurtulmanın en kolay ve etkili yolu, egzersiz yapmak. Tabii yoğun tempo içinde spor yapmak, egzersiz için vakit ayırmak kolay olmuyor maalesef. Bir spor salonuna devam edip haftada 3-4 saatinizi orada geçirmek günümüz koşullarında birçok çalışan insan için neredeyse olanaksız. Çalışmayan insanlar için de böyle bir disiplinin sonradan kazanılmasının kolay olduğu söylenemez.

İşte Super Slow da bu noktada devreye giriyor. Uzmanlar ağrıların nedenleri üzerinde çalışırken kas kaybının, ağrıların ortaya çıkmasında çok etkili olduğunu ve yetişkin bir insanın, haftada 2 defa 20 dakikalık etkili bir egzersizle bütün bu ağrıların üstesinden gelebileceğini keşfettiler. Tabii burada bu 20 dakika egzersizin kalitesi de çok önemli; Super Slow tüm kas gruplarınızı çalıştırıyor. Haftada sadece 2 defa tüm kas gruplarınızı çalıştıracak bir egzersiz programı için Super Slow Zone ofislerini arayıp deneme randevusu alabilirsiniz.

Comments are closed.

IACET SuperSlow Zone aşağıda belirtilen yayınlarda yer almıştır.
logos
-