Erkekler Neden Osteoporoz Hastalığını Üstlerine Alınmaz?

Home » Blog » Erkekler Neden Osteoporoz Hastalığını Üstlerine Alınmaz?
erkek osteoporoz

Osteoporoz ve kadın kavramları birbiriyle o kadar bağdaştırılıyor ki, kemik erimesi adeta bir kadın hastalığıymış gibi düşünülüyor. Çevremizde osteoporoz teşhisi konmuş erkeklere rastlamak, pek de sık rastlanan bir durum değil. Gerçi araştırmalar, 50 yaş üstündeki her sekiz erkekten birinin kemik erimesine bağlı kırık sorunu yaşayacağını gösteriyor. Bu oran kadınlarda daha yüksek olduğu için, osteoporoz sanki kadın hastalığıymış gibi algılanıyor.

Erkeklerde oran neden daha düşük diye bakacak olursak, aslında görünen en basit neden erkeklerin daha kalın kemikli olması. Osteoporoz risk faktörleri arasında kemik kütlesinin daha küçük olması bir risk faktörü olarak sayılabilir kolaylıkla. Doğru ya; eğer kemikleriniz kalınsa, kemik dokusu kaybediyor olunsa bile uzun bir yolu var erkeklerin. Yine de araştırmalar gösteriyor ki, osteoporoza bağlı kemik kırılmalarının % 14’ü ve kalça kırıklıklarının da % 34’ü erkeklerde görülüyor. Geriye kalan büyük oran ise kadınlarda.

Kemikler konusunda kadınların yapabileceği bir şey yok, ne de olsa bazı şeyleri değiştiremezsiniz. Ayrıca kadınların kendileri bile kendilerini kalın kemikli görmek istemez. Bunu değiştiremediğimize göre başka bir sebep bulmalıyız. Erkeğin kadına göre farklı olan bir özelliği daha var, o da, daha fazla kaslı oluşu! Erkekler daha kaslılar ve iskelet sistemlerini sıkıca saran kasları sayesinde kemik erimesinin getirdiği olumsuzluklardan daha az etkileniyorlar. İşte size kayda değer bir fark; kemiklere bir şey yapılamaz ama kadınlar kaslarını arttırmaya çalışabilir. Kasları çoğaltmak ise sadece daha fazla egzersiz ile mümkün. Burada aleyhimize olan ve hareket etmemizi sağlayacak olan bilgi ise, her yetişkin insanın yaşlandıkça kas kaybediyor oluşudur. Yılda 230 gram kas kaybı, vücudunuzda büyük sorunlara açabilecek, önemli bir sorundur ve mutlaka ilgilenilmesi gerekir, aksi takdirde,  kemik erimesi kaçınılmaz olarak kadınların kapısına dayanacaktır. Peki nasıl bir egzersiz yapmalıyız sorusuna, verilecek tek bir yanıt var, o da ağırlık kaldırmak. Ağırlık çalışarak kaslı bir erkek gibi görünmek istemediğinizi biliyoruz.

SuperSlow Zone nasıl bir sistem uyguluyor, ona bakarsak, aradığınız tüm özellikleri görebildiğimizi fark ediyoruz. SuperSlow Zone ile haftada 2 defa 20 dakika ile size uygun egzersiz programına katılabilirsiniz. Böylece kaslarınız çoğalır ve iskeletinizi sıkıca sarar. Özel antrenörler eşliğinde yaptığınız 20 dakikalık çalışmadan en çok faydayı elde edeceksiniz. Unutmayın sağlık ihmale gelmez ve şimdiden ayıracağınız 20 dakikalarla sağlıklı ve hareketli bir yaşlılığınız olacak.

Comments are closed.

YER ALMIŞTIR
As Seen in
IACET SuperSlow Zone aşağıda belirtilen yayınlarda yer almıştır.
logos
-