Egzersiz Yapmaya Çalışırken Karşılaştığımız Engeller

Home » Blog » Egzersiz Yapmaya Çalışırken Karşılaştığımız Engeller
egzersiz

Hepimiz düzenli spor yapmak istiyoruz; her sabah kalkıp spor yapmayı ideal buluyoruz. Mesela yolda giderken mikrofon uzatıp sorsalar, ideal şehir insanını, her sabah kalkıp egzersiz yapan, arabasını evde bırakıp işe bisikletle giden diye tarif ederiz ama uygulamada o kadar da idealist kalamıyoruz. İş-güç, aile, arkadaşlar derken vakit adeta uçuyor, bir de her gün bir saat spor salonu, oldukça zor.

Zaten aklımızda çeşit çeşit bilgi adeta yüzüyor; sağdan soldan duyduğumuz bilgiler, koşmak teklikeliymiş, terletecek bir tempoda yürümek şartmış, onu bunu bırakalım da aslında en iyisi yüzmekmiş, hatta sitenin havuzu da varmış vesaire. Arkadaş olmadan spor salonuna bile yazılamıyoruz, nedeni çok basit, spor salonu dedikleri sıkıcı bir yer. Bunlarla da bitmiyor; orta yaşı geçenlerin koluna yapışılıyor adeta, aman bu yaşta spor yapılmaz kendine dikkat et diye. “Sahilde kardiyo çalışmaları incecik yapar”, “terlemeden zayıflamak mümkün değil”, “spora başladın mı bir saat durmamalısın ki işe yarasın” gibi klişeler ise cabası.

Aslında hepsini yan yana yazıp okuyunca bile doğruluklarından şüphe etmeye başlıyor insan. Takıldığımız noktalar ne kadar doğru birlikte bakalım. Mesela terleme konusu; terlemek denilen olgu tamamen vücudumuzun iç sıcaklığını dengelemek için başvurduğu bir yöntem. Benzer yöntemi bir şişe suyu soğuk tutmak için siz de uygulayabilirsiniz, şişenin dışına ıslatılmış bir bez sarın ve şişedeki suyun soğuk kaldığını görün, vücudumuz da tamamen aynı yöntemi uyguluyor iç sıcaklığı artınca. Yani terlemek gösterge değil.

İleri yaşlarda spor yapılmaz yargısı ise araştırmalara göre tamamen yanlış! 75-85 yaş aralığındaki, ileri osteoporoz hastalığından muzdarip kadınlarda bile, egzersiz yapmanın, osteoporoza bağlı kırık risklerini azaltıyor olduğu gözlemlenmiş. Yani spor yapmak için hiç bir zaman geç olamaz.

45 dakika spor yapmadan yağ yakmaya başlanamaz sözü ise tamamen yanlış olmamakla birlikte, iştahınızı da fazlasıyla açacağı şüphe götürmez. Bununla beraber sonuç almak için de uzun süre sabretmeniz gerekir ki, böyle durumlarda sabır konusunda iyi olmadığımız aşikâr.

Gelelim kardiyo mu yoksa ağırlık kaldırmak mı konusuna. Araştırmalar gösteriyor ki, kardiyo çalışmaları ağırlık yapmakla desteklenmezse hızlı bir kas yıkımına neden oluyor. Bu nedenle size sadece yüzmek yetmez, sahilde yürüyüşü destekliyoruz ama sağlık için ağırlık kaldırmak şart.

Her gün yerine haftada 2 defa düzenli 20 dakika spor yaparak sağlıklı ve genç olabilirsiniz. SuperSlow Zone’u ücretsiz deneyin, egzersizle ilgili yepyeni şeyler öğrenin, hep genç kalın.

Comments are closed.

YER ALMIŞTIR
As Seen in
IACET SuperSlow Zone aşağıda belirtilen yayınlarda yer almıştır.
logos
-