Duruş Bozukluklarının Nedenleri ve Çözümü

Home » Blog » Duruş Bozukluklarının Nedenleri ve Çözümü
durus-bozukluklari

Duruş bozuklukları, etkilerini her ne kadar ileri yaşlarda gösterse de aslında başlangıcı çocuk yaşlara dek uzanıyor. Zamanında bu rahatsızlığı fark etmemek ve bir çözüm üretmemek ise, rahatsızlığın ilerlemesine ve hem fizyolojik hem de psikolojik olarak çöküntü yaşamamıza neden olabiliyor. Özellikle zihinsel emeğin, fiziksel emekten daha üstün geldiği bu modern çağda, sürekli oturarak ve bilgisayar başında iş yapan birçok kimse duruş bozukluklarına fark etmeden zemin hazırlıyor. Bir süre sonra ise bel, boyun ve sırt ağrıları kişiyi ele geçirerek konforsuz ve kalitesiz bir yaşam sürmesine neden oluyor. Peki nedir bu duruş bozukluklarının kaynağı?

Ergenlikte gerçekleşen fiziksel değişimleri gizlemeye çalışmak

Dik durmak, daha birçok şey gibi çocuk yaşlarda kazanılabilen ve kazanılmadığı takdirde ileride duruş bozukluklarının oluşmasına zemin hazırlayan bir faktör. Ergenliğe geçiş döneminde vücudunda bazı değişimler gözlemleyen çocuklar, bu durumdan utanarak gizleme ihtiyacı hissediyor ve sonucunda ise vücut kambur durmaya alışıyor.

Ailevi problemler ve özgüven eksikliği

Sorunlu ya da sevgi eksikliğinin olduğu bir ailede yetişen çocuk, toplum içinde de görmezden gelindiğine inanarak büyüyor ve gerek ailevi gerekse sosyal ilişkilerinde yetersiz kalıyor. Bu durum ise çocukta özgüven problemi yaratıyor ve farkında olmadan tüm bu psikolojik savaş çocuğun fiziksel duruşuna yansıyor.

Konforsuz alanlarda yatmak ve oturmak

Yattığımız yatak her ne kadar omur yapımıza uygun ve konforlu olsa da, saatlerimizi geçirdiğimiz okul sıraları ve işyerinde oturduğumuz sandalyeler rahatsız hissettirerek duruş bozukluklarının oluşmasına neden oluyor. Nasıl ki su, doldurduğumuz bardağın şeklini alıyorsa; vücudumuz da bir süre sonra oturduğu sandalyeye uyum göstermeye başlıyor ve omur yapımızda olumsuz değişimlerin olmasına zemin hazırlıyor.

Kilo fazlalığı ya da ağır taşımak

Vücudun taşıması gereken ağırlığı gerek kilo, gerekse ağır taşıma ile aşan bireylerde duruş bozuklukları oldukça sık gözlemleniyor. Vücuda binen ağırlık özellikle sırtta kamburluk ve bacaklarda kireçlenme gibi daha birçok rahatsızlığa da sebep oluyor.

Hareketsiz bir yaşam sürmek

Nereden bakarsak bakalım, aslında çoğumuz okula başladığımız küçük yaşlardan bu yana, hep bir masanın başında oturarak dinliyor, oturarak çalışıyor ve oturarak iş bitiriyoruz. Hareketsiz bir şekilde oturan vücut ise ne kadar dik durmaya çalışırsak çalışalım bir süre sonra en rahat ettiği pozisyona geçiyor. Dolayısıyla fark etmeden kamburlaşmaya başlıyoruz, omuzlarımız çöküyor ve boyun kısmından bel bölgesine kadar iğne batmaları şeklinde ağrılar saplanıyor.

Günde en az 20 dakika spor ya da egzersiz yapmak ise kasları geriyor, kemikleri sağlamlaştırıyor, vücudumuzun esnekleşmesini sağlayarak bizi zinde tutuyor. Kontrollü egzersiz yapan bir beden dik durmaya alışıyor ve hatta hareketsiz kalmaya tepki göstererek bizleri hareket etmeye yönlendiriyor. Eğer ileride duruş bozukluklarına sahip olmak istemiyorsanız, kendinize bir iyilik yapın ve “zamanım yok”, “yorgunum” gibi bahaneleri bir kenara atarak öncelik sıranızı belirleyin. Kendinizi ve sağlığınızı ilk sıraya koyarak sağlıklı bir yaşam için attığınız adımın meyvelerini ileride toplayacak ve bundan mutluluk duyacaksınız. Eğer duruş bozukluklarına sahip bir bireyseniz, yaşınız kaç olursa olsun, bugünden başlayarak kendinizi tedavi etmek için geç olmadığını kabullenin ve en iyi doktorunuz olan egzersize başvurun. Kemik erimesinden, duruş bozukluklarına kadar birçok rahatsızlığın şifası olan egzersiz tekniklerini kişiye özel ve doğru bir şekilde sunan SuperSlow’dan destek alın ve 20 dakikalık egzersiz programları ile yorgunluk hissi yaşamadan sağlık sorunlarınızı ortadan kaldırın.

Comments are closed.

YER ALMIŞTIR
As Seen in
IACET SuperSlow Zone aşağıda belirtilen yayınlarda yer almıştır.
logos
-