20 Dakika Spor Hayatınızda Ne Değişiklikler Yapabilir

Home » Blog » 20 Dakika Spor Hayatınızda Ne Değişiklikler Yapabilir
20 dakika spor

Zararını bilip de vazgeçemediğimiz kimi alışkanlıklarımız var. Çok faydalı olduğunu bildiğimiz ama yapamadığımız, düzenli hale getiremediğimiz olgular var. Sigara, şekerli besinler, unlu gıdalar başta olmak üzere birçok zararlı alışkanlığımız var. Adı üstünde alışkanlık ya da bağımlık ve vazgeçmek emek istiyor. Aynı şekilde faydalı bir şeyi alışkanlık haline getirmek de yine emek istiyor. Spor yapmak da bunlardan biri; hepimiz biliriz ki spor yapmak çok faydalıdır, enerji verir, mutlu eder, canlandırır, fazla kilolarımızdan kurtarır.

Spor yapmak bildiğimiz bu birçok faydanın yanında bilmediğimiz bir çok faydaya da sahip; mesela kemiklerimize çok iyi geliyor. Kemiklerimizin üzerindeki baskıyı azaltıyor omurgamızı destekliyor. Ayrıca spor yaptıkça kemikler kalsiyum tutmaya başlıyor ve kemik erimesi duruyor. Florida Üniversitesi’nde 30 yıl süren araştırmalar sonucunda osteoporoz tedavisinde belli bir egzersiz yönteminin çok etkili olduğu görülmüş. Ağırlık kaldırarak yapılan sporun çok etkili olduğu ve kemik erimesini durdurduğu gözlemlenmiş. Üniversite çalışanları bu araştırmalarını geliştirmişler ve haftada 1 veya 2 defa tekrarlanacak bir program oluşmasına ön ayak olmuşlar. Belki her gün düzenli spor yapmayı alışkanlık haline getirmek büyük emek ister ancak, haftada 2 defa 20 dakika spor yapmaya bahane bulmak neredeyse imkansız görünüyor.

Ağırlık çalışmak en başta kas miktarınızı arttırdığı için çok fayda sağlıyor. Kas miktarı artınca bazal metabolizmanız hızlanıyor ve aldığınız kalorilerin çoğunun kaslarınız tarafından yakılmasına olanak veriyor. Bunun ne demek olduğunu siz zaten biliyorsunuz; yemenize rağmen kilo almamak! Hayal gibi değil mi? Daha önce de spor yapmanın faydalarını elbette biliyordunuz ama spor salonunda uzun saatler geçirmeyi alışkanlık haline getirmek zor geliyordu. Şimdi ise sadece haftada 20 dakika, üzerinde 30 yıl çalışılmış bir egzersiz programı var önünüzde. Sıkı kaslar, sağlıklı bir omurga, endorfin salgılama miktarında artış, hemen hemen bütün ağrılarınızdan kurtulma, dinç uyanma, yorgunluktan kurtulup enerjik olma gibi faydaları var. Elbette şeker, un, sigara gibi kanserojen etmenlerden uzaklaşmanızı dileriz, bunları bırakamıyorsanız tek kale maç oynuyor ve kaybeden hep siz oluyorsunuz. 20 dakika spor ile kendinizi savunmaya başlayabilir ve rakip takımın kafasını karıştırmaya başlayabilirsiniz. Bir deneme randevusu alıp 20 dakika egzersiz hayatınıza ne getirecek, görebilirsiniz.

Comments are closed.

YER ALMIŞTIR
As Seen in
IACET SuperSlow Zone aşağıda belirtilen yayınlarda yer almıştır.
logos
-